Articole GeneraleComunicate de presaSanatateStiriStiri Locale

Pacient cu AVC în stare gravă, transferat de la Cluj la Suceava, pentru tratament

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, cu accident vascular cerebral, a fost transferat pentru tratament duminică, 7 iulie, de la o unitate medicală din Cluj la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” de la Suceava.

Simptomele pacientului au debutat în jurul orei 14:30, iar, după ce efectuarea trombolizei la Cluj Napoca nu a adus o ameliorare semnificativă, s-a decis transferul la SCJU Suceava. Elicopterul SMURD a aterizat pe Heliportul spitalului la ora 19:56, bărbatul fiind în stare gravă.

Echipa de la Suceava a procedat de urgență pentru extragerea cheagului din vasul de sânge blocat de la nivelul creierului, procedură denumită trombectomie mecanică.

Echipa medicală care a intervenit în cazul pacientului este formată din dr. Harasemiuc Crina (Urgențe), dr. Tina Bardan (Neurologie), dr. Mihai Crețeanu jr, dr. Husar Alexandra și dr. Ștefan Violeta (ATI), împreună cu asistenți medicali și brancardieri.

Dr. Bogdan Bondaru, purtătorul de cuvânt al Spitalului sucevean, a precizat că se așteaptă vești bune despre starea pacientului, după finalizarea intervenției.

Articole Similare

Back to top button