Articole GeneraleComunicate de presaCulturaEvenimenteStiri Locale

Spectacolul „Cum l-am îngropat pe Stalin”, de Artur Solomonov, intră în producție, la Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava

Teatrul Municipal „Matei Vișniec” din Suceava pregătește, în premieră națională, spectacolul Cum l-am îngropat pe Stalin, de Artur Solomonov. Prima reprezentație va avea loc duminică, 12 mai, la ora 19:00. Spectacolul „Cum l-am îngropat pe Stalin”, după un text montat pentru prima dată într-un teatru, este regizat de Theodor-Cristian Popescu, iar traducerea este semnată de Raluca Rădulescu.

Theodor-Cristian Popescu este regizor și profesor universitar doctor la UNATC București, Facultatea de Teatru, Departamentul Regie de Teatru. CV-ul său este unul impresionant, montând în jur de 70 de spectacole, majoritatea fiind texte contemporane, în premieră națională. A înființat și a condus La Compagnie Theodor-Cristian Popescu la Montréal, unde a trăit vreme de câțiva ani și a predat la The University of Montana din Missoula, The National Theatre School of Canada și The University of Quebec din Montréal.

A publicat volumele „Surplus de oameni sau surplus de idei. Pionierii mișcării independente în teatrul românesc post 1989”, „Dinăuntru. Un curs masteral de regie a teatrului contemporan și o selecție de articole” și peste 60 de articole în reviste culturale precum Scena, Teatrul azi, ManInFest, Observator cultural, Dilema veche, Scena9.

Pe parcursul carierei, a fost răsplătit cu numeroase premii. Între acestea se numără Premiul Special al Juriului la Festivalul de Teatru de la Oradea pentru spectacolele „Perplex” și „Cancun”, în 2014, Premiul de regie la Festivalul de Teatru Atelier de la Baia-Mare, pentru spectacolul „Un cuplu de români amărâți”, în 2011, iar producția „Villa Dolorosa” montată la Teatrul Național Târgu-Mureș, în 2020, a fost nominalizată la Gala UNITER, la categoria Cel mai bun spectacol.

Echipa de producție:

Regia: Theodor-Cristian Popescu
Traducerea: Raluca Rădulescu
Scenografia: Raluca Alexandrescu
Compoziție muzicală: Ovidiu Iloc
Lighting design: Costi Baciu
Graphic design: George Roșu

Distribuția:

Woldemar Arkadievici – Cosmin Panaite
Valentina – Clara Popadiuc
Autorul piesei despre Stalin – Diana Lazăr
Lenin – Cătălin Ștefan Mîndru
Beria – Delu Lucaci
Hrușciov – Cristina Florea
Omul de la Minister – Horia Butnaru
Stalin tânăr – Alexandru Marin/Bogdan Amurăriței
Primul paznic – Răzvan Bănuț
Al doilea paznic – Iulian Burciu
Un trecător – Bogdan Amurăriței/Alexandru Marin
La pian – Johannes Raimund Onesciuc

Mai multe informații despre evenimentele teatrului sucevean sunt postate periodic pe pagina de facebook (https://www.facebook.com/teatrulmateivisniec.ro/), precum și pe site-ul www.teatrulmateivisniec.ro.

Articole Similare

Back to top button