AStazi in sport cu Doru PopoviciSPORT

AStazi in sport

FOTBAL, SUPERCUPA EUROPEIREGINA E DIN TARA REGINE

Oarecum diferit de meciurile similare, Chelsea – Villareal, Supercupa Europei, a fost unul deschis, spectaculos, in care nici una din echipe nu a mizat pe cartea apararii. Dincolo de cele doua goluri din timpul regulamentar, fiecare din echipe a mai avut ocazii, majoritatea de partea echipei britanice. Chelsea a condus cu 1-0 la pauza, a fost egalata in repriza a doua, prelungirile n-au mai adus modificari pe tabela, astfel ca s-a trecut la loviturile de departajare, unde Chelsea s-a impus, in mare masura datorita inlocuirii portarului Mendy cu Kepa in minutul 119, cel care a fost decisiv la penalty-uri, aparind doua din lovituri! Asadar, Chelsea – Villareal 7-6 (1-0, 1-1).

Video | Chelsea - Villarreal 1-1, 6-5 la loviturile de departajare.  Londonezii au câștigat Supercupa Europei. Portarul Kepa, erou