Duminică, 27 august, începând cu ora 11:30, la Mormântul eroului din Cimitirul „Pacea”, va avea loc o ceremonie de comemorare a slt.(PM) Ion Grămadă.
Primăria municipiului Suceava și Filiala Suceava „Plăieșii” a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, cu binecuvântarea IPS Pimen, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, organizează duminică o ceremonie militară și religioasă de comemorare a 100 de ani de la trecerea în eternitate a eroului bucovinean Ion Grămadă, căzut la datorie în asaltul de la Cireșoaia – judeţul Bacău, la data de 27 august 1917.
Ceremonia militară va fi organizată de Garnizoana Suceava, în colaborare cu Inspectoratul Județean de Jandarmi, ISU ”Bucovina” al județului Suceava și Fanfara Primăriei municipiului.