Stiri Nationale si Internationale

2.752 de cazuri noi de persoane infectate și 87 de decese în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 3 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 735.484 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

681.271 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.752 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14004751,68
2.Arad15849720,95
3.Argeș20335320,67
4.Bacău18797460,98
5.Bihor20213611,33
6.Bistrița-Năsăud8304260,97
7.Botoșani9973531,45
8.Brașov29039852,05
9.Brăila9385370,74
10.Buzău9034180,48
11.Caraș-Severin7761471,31
12.Călărași7206160,71
13.Cluj359351792,38
14.Constanța30136761,42
15.Covasna5607250,72
16.Dâmbovița16692331,09
17.Dolj17607761,09
18.Galați19033611,22
19.Giurgiu7352170,86
20.Gorj5864420,97
21.Harghita5850240,57
22.Hunedoara138131001,53
23.Ialomița7717220,91
24.Iași315881710,78
25.Ilfov288171052,38
26.Maramureș13948702,73
27.Mehedinți5612210,73
28.Mureș168901061,13
29.Neamț12855511,29
30.Olt10640470,46
31.Prahova26189510,88
32.Satu Mare8549561,67
33.Sălaj7259351,74
34.Sibiu18617681,04
35.Suceava191651191,63
36.Teleorman9082451,1
37.Timiș328921723,16
38.Tulcea6107100,7
39.Vaslui12118460,97
40.Vâlcea11138271,04
41.Vrancea7792120,41
42.Mun. București1193533421,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1367*-25 
 TOTAL735.4842.752 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 827 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD13
3ARGEŞ19
4BACĂU17
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI24
8BRĂILA2
9BRAŞOV23
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN23
13CLUJ40
14CONSTANŢA64
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ11
18GALAŢI24
19GIURGIU2
20GORJ23
21HARGHITA19
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA5
24IAŞI29
25ILFOV29
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI114
29MUREŞ34
30NEAMŢ26
31OLT11
32PRAHOVA10
33SĂLAJ14
34SATU MARE13
35SIBIU13
36SUCEAVA46
37TELEORMAN16
38TIMIŞ33
39TULCEA2
40VÂLCEA 
41VASLUI3
42VRANCEA7
 TOTAL827

Până astăzi, 18.600 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.02.2021 (10:00) – 03.02.2021 (10:00) au fost raportate 87 decese (47 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.767. Dintre acestea, 1.006 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.498.375 de  teste RT-PCR și 136.857 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.550 de teste RT-PCR (17.107 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.443 la cerere) și 8.372 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.643 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.310  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.888 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 177 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.083 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 677 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 februarie, 5.139 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 876.382 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal și 1 dosar penal pentru fals în declarații, cu privire la motivul deplasării.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.136 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.075 în Italia, 1.931 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 21-28 ianuarie 2021, au fost raportate 18.849.065 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit3.647.463  (+251.504) 97.939  (+8.678)        9.818    (+83)
Franţa    3.053.617  (+142.628) 73.049  (+2.766)    233.102(+1.577)
Spania2.593.382  (+256.931) 56.208  (+2.439)    150.376            – 
Italia2.466.813    (+85.536) 85.461  (+3.284) 2.043.499  (+18.976)
Germania2.141.665  (+101.006)            52.087  (+5.454) 1.986.214  (+33.379)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
99.727.853 (+5.144.980)2.137.670 (+100.957)57.656.116    (+365.510) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21-28 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 1 -2 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. Grupul de Comunicare Strategică

Articole Similare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button